SWOS Scene: WWW.SENSIMAN.NET, Sensible Manager (SM) - manager SWOS on-line; 10 lig, gramy od 2000 roku!
Languages: pl

Edycja grafiki w Sensible

Pewnego razu bawiłem się grafiką w SWOSie, coś stworzyłem i testowałem już w grze. W którym momencie do komputera nad którym pracowałem podszedł mój brat.
Zadałem mu pytanie:
- Co nowego widzisz na ekranie monitora?
- Nie ma piłki - odpowiedział, a ja
- Masz racje, piłki nie, ale patrz dokładniej.
On, patrzy i patrzy na monitor i po chwili odpowiada:
- Nic nie widzę.
- Chyba na oczy Ci się coś stało ! - W tym momencie musiałem mu pokazać nowy napis jaki stworzyłem na bandzie za bramką w Sensiblu. (a gdzie była piłka? Hehe, akurat jej nie było widać na boisku ;) Jednak on nie uwierzył że ja to zrobiłem i powiedział że skądś ściągnąłem, hahaha ... ;)

Teraz Wam przedstawię jak i czym z edytowałem grafikę w SWOSie.


1. Co potrzebujemy ?
Jest taki programik słoweńskiego autora znawcy SWOSa od środka, (ale pewnie nie od samego) Zlatko Karakas'a czyli SWOS Picture Editor.
Ten programik do ściągnięcia > TUTAJ < zajmuje jedyne 42 kB (0,04 Mb) na HDD, trzeba KONIECZNIE go umieścić w katalogu Waszego SWOSa.


2. Obsługa

Jedyne co posługujemy sie w nim to klawiatura.
Więc zaczynamy!
Zajmijmy się tym co się pokazuje po włączeniu programu.

Bo cóż to jest? U mnie X (słownie: iks) w białej kratce, ale co z tym możemy zrobić?
Mianowicie przy pomocy + (plus) i - (minus) możemy zmniejszać lub powiększać tą grafikę, aż w 10 różnych rozmiarach.

Za ten odkryliśmy skalę grafiki SWOSa, a teraz naciśnijmy strzalkę w prawo raz, kolejny raz i co? Ooo, kolejne graficzki!
Po kolei będą nam się ukazywać elementy takie jak: cyfry, litery SWOSowe, gwiazdki, flagi, piłki i wszystkie pozycje piłkarzyków (nawet prawie łóżkowe ;) i sędziów. To dopiero odkrycie! ;)
Co się dzieje gdy klikamy w strzałkę w lewo? No cóż wracamy do poprzednich, może już za dużo tych grafik albo za wolno się przeszukuje?
Więc jest jeszcze jedna funkcja a mianowicie chodzi o klawisze Page Up & Page Down i tutaj przeskakujemy o 10 pozycji, odrazu szybciej ;)
Do przewijania grafik również służą klawisze SPACE i BACKSPACE (prawo, lewo) oraz HOME, END (start i koniec).

Wróćmy do początku, niee, wyobraźmy sobie że nie ma niczego naśrodku programu oraz górnym lewym rogu, co widzimy? NIC!!
Czarne tło!! ... i o TO chodziło!! Więc jak komuś nie pasuje oglądanie grafik na tym tle to klikamy na klawiaturze cyfry ... 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0? ooo, za każdym razem zmienił się kolor! (biały, szary, różowiany, brązowy, żółty, czerwony, niebieski, ciemny niebieski, granatowy, czarny)


3. Eksport\Import grafik Sensible
Co z tym możemy zrobić, tylko oglądać ? Oczywiście że nie! Do zabawy dochodzą nam funkcje programu jak ZAPIS grafiki do pliku .bmp (F2) i to nie koniecznie pojedynczo (SHIFT+F2), oraz WCZYTANIE grafik (INSERT) i też nie koniecznie pojedynczo z pliku .bmp (SHIFT+INSERT).
Gdy tworzycie pamiętajcie!! Należy edytować, tworzyć tylko z głębią koloru na poziomie 256 kolorów (8 BitPerPixel) inaczej po powrotnym zapisie wyjdą głupoty np. zamiast zmian kolorów koszulek będą się zmieniały kolory włosów ;p


4. Gdzie SWOS ukrywa grafikę ?
Gdzie naprawdę znajdują sie grafiki SWOSa? Przecież nigdzie nie ma żadnych plików bmp, gif, jpg, png, ico (ico jest jedna icona ;) i innych, a jednak są. Aby nie zawierały zbyt dużo miejsca zostały pochowane w takich pakietach, w plikach o rozszerzeniu .dat oraz .256 w głównym katalogu Sensible.

Poniżej przedstawiam które to pliki:
- charset.dat => 227 sprite
- score.dat => 113 sprite
- team1.dat => 301 sprite
- team3.dat => 302 sprite
- goal1.dat => 230 sprite
- bench.dat => 154 sprite

sprite tłumacz jako grafik czyli charset.dat ma 227 grafik
To był SPRITE MODE!

Kiedyś widziałem takie gadżety do SWOSa jak prze konwertowanie pewnych plików na .bmp, to właśnie były obrazy okalające całe okno gry czyli jej tło. Tutaj też możemy się tak bawić i to jednym kliknięciem. Możemy Zapisywać do pliku (F2) oraz równie łatwo Wczytać klawiszem (F3). Czego nie potrafią tamte bajerki to zmiana kontrastu klawiszami +/- tylko ta rzecz już się nie zapisuje do pliku.
Jeżeli komuś obraz jest za mały to klikamy stary skrót klawiaturowy ALT+ENTER i mamy Full Screen tym samy sposobem z powrotem o małego okienka.

Więc jakie pliki konwertujemy na bmp?
- swtitle.256
- one.256
- two.256
- three.256
- four.256
- five.256
- six.256
- stad.256
- ballnote.256
- bgstill.256
- fill.256
- pal.256
- flag.256
- loader1.256
- logo2.256
- pitch01.256
- pitch02.256
- pitch11.256
- pitch12.256
- pitch21.256
- pitch22.256
- pitch31.256
- pitch32.256
- pitch41.256
- pitch42.256
- pitch51.256
- pitch52.256


5. Inne tryby grafik
Ahhh, bym zapomniał tryb PICTURE uruchamiamy klikając F6 (słownie: eF Sześć)

Kolejnym i chyba NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ tego programu to łatwa zmiana BOISKA!
Możesz sobie zmienić rozmiar bramki, pola karnego, połamać barierki, stworzyć "meksykańską fale" wśród kibiców, a to tylko z odrobiną dozą talentu graficznego (np. Paint'cie) to raz i umiejętnością posługiwania się tym programem ;)

Więc jak włączamy tryb PITCH MODE?
Klikjąc F7,
obsługa?
strzalki(gora, dol, lewo, prawo) dla manewrowania po boisku,
+/- dla zmiany "pogody"
SPACE i BACPSPACE dla zmiany boiska
F2 i INSERT jako zapis i wczytanie bitmapy

a główny program do edycji tkwi w skrócie CTRL+E wtedy zmienia nam się program na bardziej posiatkowany, ale za to teraz możemy przy pomocy CTRL+UP & DOWN zmieniąc poszczególne grafiki.
Tak, ale znudziły się pewnie Ci się stare i obyte dawno prawda? Dlatego mamy w zapasie się jeszcze tryb PATERN MODE, a w tym możemy edytować dokładnie WSZYSTKO co na boisku, a obsługa taka jak wcześniej.

Powiedziałby kto: "Czy to już wszystko?!"
Z jednej strony to będzie wszystko ale z drugiej jednak zostaje nam ostnii tryb a jest to edycja HILów, ale niestety nie działa, ta część zabawy jest nie dokończona, więc musimy poczekać.

Wracając do PITCH MODE: np. gdy rozszerzasz bramkę, baa, zmniejszasz ją albo pole karne, środek to w grze nie będzie działało, sama gra działa po swojemu, a jeżeli chcesz mieć taki bajerek to... nie! To już inna historia, więc nie tym razem takie szczegóły.

czyli przypominając:
- F1 => HELP ME!
- F2 => SAVE !
- F3 => LOAD !
- F4 => najlepiej działa z połącznieniem ALT
- F5 => SPRITES MODE
- F6 => PICTURE MODE
- F7 => PITCH MODE
- F8 => PATERN MODE
- F9 => HIGHLIGHTS MODE

Więc myślę że moje rady się komuś przydadzą, ale na drogę ostatnią: "Zanim zaczniesz się bawić zrób kopie zapasowa plików!" może to oszczędzić nie potrzebnych problemów z grą i potem nawet pytań do różnych osób o przysłanie pliku/ów.


Dobrej zabawy !!!
Dyskusja,


www.forum.SWOS.pl


Autor: Tomplus, tomplus [at] swos.pl

Autor: Tomplus, Data: 26.06.2007